Blog

Deri Makine Dikişi Ve El Dikişi Farkları Nelerdir?

Deri Makine Dikişi

Deri Ürünler Özellikle Giyim Ve Dekorasyon Konusunda Sıklıkla Karşımıza Çıkmakta. Oldukça Kaliteli Ve Uzun Ömürlü Bir Materyal Olan Deri, Pek Çok Kişi Tarafından Da Tercih Ediliyor. Deri Ürünler El Dikişi Ya Da Makine Dikişi Yapılarak Üretilebilir. El Dikişi Ve Makine Dikişi Avantajları Ve Dezavantajları Ile Birbirinden Ayrılır. Bazı Firmalar El Dikişini Tercih Edebilirken Bazı Firmalar Makine Dikişini Tercih Edebilir.

Vaaluaes Deri Ürünleri El Işçiliği Ile Yapılmaktadır. Hemen Incelemek Için Buraya Tıklayınız…

Deri Ürünlerde Makine Dikişi

Deri Ürünlerde Makine Dikişi Seri Üretim Açısından Oldukça Avantajlıdır. Genellikle Çok Fazla Seri Üretim Yapan Firmalar Makine Dikişini Tercih Etmektedir. El Dikişindeki Özen Makine Dikişinde Olmasa Da Zaman Tasarrufu Açısından Makine Dikişi Tercih Edilebilir. Maliyet Açısından Da Makine Dikişi Biraz Yüksek Maliyetler Içerebilir. Ancak Günümüz Endüstriyel Üretim Anlayışına Makine Dikişi Daha Uygundur.

Makine Dikişinde Tek Iğne Dikişi Kullanılır. Bu Yöntemde Kilit Dikişi Birbirine Paralel Devam Eden Iki Iplik Ile Üretilir. Bu Yöntemin Olumsuz Tarafı Ise Ufak Bir Sökülmede Tüm Dikişin Kendiliğinden Açılmasıdır. Yani Makine Dikişi Ile Dikilmiş Ürünlerdeki Ufak Bir Sökülme Dikişin Tamamının Birden Bire Açılmasına Neden Olabilir.

Deri Ürünlerde El Dikişi

Deride El Dikişine Eyer Dikişi Adı Da Verilir. Ustalıkla Yapıldığı Zaman Oldukça Kaliteli Ve Estetik Sonuçlar Doğurabilir. Ancak El Dikişinin Dezavantajı Fazla Zaman Almasıdır. Makine Dikişine Göre El Dikişi Daha Kaliteli Ve Sağlam Sonuçlar Doğurabilir.

El Dikişi Makine Dikişinin Aksine Iki Iğne Ile Dikilir. Makine Dikişindeki Kendiliğinden Sökülme Olayı El Dikişinde Olmaz. Ufak Bir Sökülmenin Devamı Gelmez. El Dikişinde Dikişi Yapan Kişi De Oldukça Büyük Önem Taşır. Kişinin Ustalığı Dikişin Kalitesini De Beraberinde Getirir.

El Dikişi Ile Her Ne Kadar Uzun Süre Zarfında Az Ürün Üretilse De Bu Ürünler Tamamen Kendine Has Ürünler Olur. El Dikişi Ürünlere Estetik Ve Karakteristik Bir Hava Katar. Bu Yönüyle Makine Dikişinin Önüne Geçer. Eğer Işinde Usta Bir Kişi Tarafından Yapıldı Ise El Dikişi Ile Makine Dikişine Göre Daha Sağlam Ve Kaliteli Ürünler Elde Edilebilir.

Bir yanıt yazın